Proč milujeme amoxicilin

Přemýšleli jste někdy o tom, proč je amoxicilin antibiotikem první volby při zánětech ucha, dutin a angíně? Někdy se zdá, že amoxicilin má špatnou pověst, protože někteří lidé mají pocit, že jim “nikdy nezabere”, ale ve skutečnosti je amoxicilin pro většinu dětí skvělým antibiotikem. Zde jsou některé z důvodů, proč:

 • Amoxicilin patří do skupiny penicilinových antibiotik. Zahrnuje nejběžnější bakterie, které způsobují ušní infekce, infekce dutin a angínu. Může být účinný také při zápalu plic.
 • Má poměrně úzké spektrum, což znamená, že nezabíjí tolik jiných bakterií v těle. To je důležité, protože většina bakterií v našem těle pomáhá udržovat naše zdraví. Právě zabíjení těchto užitečných bakterií způsobuje, že se u nás při užívání antibiotik objevují bolesti žaludku, průjmy a kvasinkové infekce. U amoxicilinu je méně pravděpodobné než u většiny ostatních antibiotik, že způsobí tyto nežádoucí účinky.
 • Dobře chutná. Děti si často žádají “růžový žvýkačkový lék!”. (Jedna z otázek, kterou si můžete položit, je, proč používáme amoxicilin místo obyčejného starého penicilinu. Důvod: tekutý penicilin chutná příšerně!)
 • Je levný. Desetidenní kúru amoxicilinu lze pořídit za 4-8 dolarů ve Walmartu a zdarma v Meijeru.
 • Nemusí se uchovávat v chladničce (i když chutná lépe, pokud byl, takže se doporučuje uchovávat ho v chladničce, pokud je to možné).

Amoxil 500 mg bez lékařského předpisu.

Takže proč někteří lidé říkají, že jim “amoxicilin nikdy nezabírá”? U dětí, které opakovaně užívaly antibiotika (nebo které jsou ve školce s jinými dětmi, které opakovaně užívaly antibiotika), se bakterie mohou postupně stát rezistentními. To znamená, že je třeba vyšších dávek antibiotika nebo antibiotik se širším spektrem (“silnějších”), aby došlo k usmrcení útočné bakterie. U dětí, které vyžadují opakované podávání antibiotik v krátkém časovém období, se obvykle snažíme antibiotika střídat, protože se zdá, že to pomáhá snižovat rozvoj rezistence (tj. udržuje to bakterie “v nejistotě”). Jedno z obecných pravidel, kterým se řídíme, je, že pokud dítě v předchozích 6-8 týdnech užívalo amoxicilin, zvolíme pro další antibiotickou kúru něco silnějšího. Pokud však od posledního antibiotického kurzu uplynulo více než 6-8 týdnů, pak rezistence často zeslábla a my se pokusíme přejít zpět k používání amoxicilinu.

Jedním ze zdrojů nejasností pro mnoho lidí je použití amoxicilinu při angíně vs. ušních infekcích a infekcích dutin. Problém s rezistencí na amoxicilin je obvykle pouze u infekcí ucha a vedlejších nosních dutin. Bakterie, která způsobuje streptokoka v krku (streptokok skupiny A), je téměř univerzálně citlivá na amoxicilin, takže i děti, které nemají dobré výsledky s amoxicilinem na infekce uší a dutin, by měly být schopny užívat amoxicilin na streptokoka v krku. Můžete si také všimnout, že dávkování, které používáme u streptokoka, je nižší než dávkování, které používáme u infekcí ucha a vedlejších nosních dutin. Je to proto, že bakterie streptokoka skupiny A se léčí snadněji.

Jednou ze situací, kdy se můžete setkat s tím, že u infekcí ucha nebo vedlejších nosních dutin použijeme v první linii antibiotikum se širším spektrem účinku, je situace, kdy jsou tyto infekce doprovázeny “růžovým okem”. Přítomnost “růžového oka” často naznačuje, že se jedná o odolnější bakterie a amoxicilin nemusí být tou nejlepší volbou antibiotika (i když někdy může stále fungovat).

Je samozřejmě důležité mít na paměti, že všechna antibiotika se musí používat uvážlivě, aby zůstala účinná. Vždycky mě překvapí, že tolik lidí touží po tom, aby jejich dítěti byla nasazena antibiotika – výdaje, nepříjemnosti, vedlejší účinky! Pro své vlastní děti budu mít raději virózu než bakteriální infekci, která vyžaduje antibiotika. Vždycky mě zaujme, že si lidé myslí, že my pediatři máme takové štěstí, protože můžeme svým vlastním dětem předepsat antibiotika, kdykoli se nám zachce. Věřte mi, že naše děti dostávají antibiotika mnohem méně než průměrné děti, protože je nechceme, aby je naše děti dostávaly! A když už moje dítě antibiotika potřebuje, dávám přednost amoxicilinu před ostatními.

Důležité věci, které je třeba mít na paměti, abyste se vyhnuli zbytečnému užívání antibiotik pro vaše dítě:

 • Antibiotika neléčí viry. Viry nás sice nějakou dobu trápí, ale nakonec se s nimi naše tělo popere i bez pomoci. “Proběhnou”.
 • Nachlazení obvykle trvá 1,5 – 2 týdny a někdy až 3 týdny. Pokud vaše dítě není ve 2 týdnech nešťastné nebo nemá horečku s příznaky nachlazení, dejte mu ještě týden a uvidíte, zda se věci samy nevyřeší. Pokud rýma trvá déle než 3týdny, mělo by vaše dítě být vyšetřeno.
 • Žlutý nebo zelený nosní hlen neznamená nutnost podání antibiotik. Viry způsobují žlutý a zelený hlen stejně často jako bakterie.
 • Viry mohou způsobit zánět vedlejších nosních dutin (příznaky bolesti hlavy, tlaku v obličeji atd.).
 • Starší děti s ušními infekcemi se v 80 % případů uzdraví samy. Pokud je vašemu dítěti alespoň 2 roky a má jen mírné příznaky ušní infekce, můžete mu zkusit dát pár dní doma, abyste zjistili, zda se situace zlepší i bez léčby. Pokud má vaše dítě výraznou bolest ucha nebo horečku, mělo by samozřejmě navštívit ordinaci.
 • Bronchitida je obvykle virová a nevyžaduje antibiotika.
 • Prosím, netlačte na nás, abychom vám předepsali antibiotika! Opravdu chceme, abyste byli spokojeni s péčí, kterou vaše dítě dostává, a pokud máme pocit, že bez antibiotik nebudete spokojeni, staví nás to do nepříjemné emocionální tísně, pokud si myslíme, že antibiotikum není potřeba. Také pokud doufáte, že se antibiotikům vyhnete, verbalizujte nám to, protože nás to zbaví části tlaku, který cítíme, abychom něco předepsali a snažili se, aby se dítěti zázračně ulevilo!

Takže abychom to shrnuli: Chceme se vyhnout antibiotikům, pokud je to možné. Když už antibiotika potřebujeme, chceme použít co nejužší spektrum antibiotik, abychom snížili riziko vedlejších účinků a rezistence. A to jsou jen některé z věcí, na které myslíme, když zvažujeme, jak léčit vaše dítě!”